Poradna

Dozvěděl jsem se, že kryt v mém okolí je již pouze památkou kam chodí exkurze. Je k ničemu, jelikož není zásobován ani vodou ani potravinami. Ptal jsem se tedy na své městské části a bylo mi pracovnicí úřadu sděleno, že se domnívá, že Česká republika už žádné kryty pro civilní obyvatelstvo nemá. Na otázku k čemu jsou tedy varovné sirény my bylo řečeno „k tomu aby jste věděl že se něco děje a mohl se na to jít podívat než to na nás spadne“. Co dělat pokud nastane situace kdy bude bezprostředně hrozit jaderný, chemický popřípadě biologický útok?
Informace, že ČR už žádné úkryty pro obyvatele nemá, je mylná. Pravda ale je, že počet stálých úkrytů klesá a například v Pardubickém kraji jich je v evidenci z původních 279 jen 71. Jde o to, že majitelé domů s nimi chtějí hospodařit podle svého a nebýt omezováni nařízeními. Většina krytů má mírové využití a pro jejich přípravu na příjem osob je určen čas v řádu dní. Spolu s improvizovanými kryty by byly zpohotoveny až po vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Není v nich žádná zásoba jídla ani dalších potřeb – tohle vše by bylo řešeno až v případě potřeby formou plánu nezbytných dodávek, který mají úřady připraven. Krizové plány počítají s tím, že válka by nezačala hned a byl by čas pro postupnou úpravu podzemních prostor na kryty. V případě teroristického útoku je jejich použití vzhledem k času nemožné.
Pokud jde o sirény, tak jejich signál neznamená jít do úkrytu. Jejich zvuk nejčastěji varuje před únikem nebezpečné látky, kdy je vhodné se schovat do vyšších pater zděné budovy a zavřít okna. Nejvíce ohrožují látky těžší než vzduch, které právě podzemní prostory včetně krytů zaplňují.

Píšete, že výpadek všech vysílání rádia a TV je velmi nepravděpodobný. Nenastala by ale shodná situace v případě blackoutu? Děkuji Vám za objasnění.
Dobrý den, televizní vysílání by v takovém případě nefungovalo, respektive by nebylo čím napájet přijímače v domácnostech. Informace by se šířily prostřednictvím rozhlasového vysílání stanice ČRo 1 Radiožurnál. Český rozhlas má pro tyto případy záložní napájení svých technologií a zároveň České radiokomunikace disponují agregáty pro napájení klíčových vysílačů. Mimo provoz by ale byly místní vykrývače signálu.

Dobrý den, bydlím ve městě s 20 000 občany. U mě venku před barákem je siréna slyšet jen velice slabě a v domě vůbec. Kolem mě je spoutu baráků jenž je na tom stejně. Má tuto situaci cenu řešit? Případně na koho se obrátit a jesli by situaci řešili? Má někdo za úkol kontrolovat zda-li je to všude šlyšet? Děkuji za odpověď, Adam.
Dobrý den, záleží na tom, kdo u Vás varovný systém provozuje. Hasičský záchranný sbor umisťuje koncové prvky (sirény) do obcí s počtem nad 500 obyvatel, v zónách havarijního plánování a v dalších místech možného vzniku mimořádné události. Mnoho měst a obcí si ale buduje vlastní varovné systémy.  V každém případě bude nejvhodnější kontaktovat krizový odbor městského úřadu. Jinak slyšitelnost v budovách je obecně problém plastových oken. Chrání sice lépe před vniknutím nebezpečné látky, ale zároveň brání slyšitelnosti sirény. Mnohdy jde navíc o hledání kompromisu, kdy siréna není dál slyšet, ale blízké obyvatele obtěžuje.

Dobrý den, co mám dělat v situaci, kdy jsem na ulici v jiném než rodném městě a začne znít kolísavá siréna. Mám se uchýlit do nejbližšího domu a zvonit na první byt? Jsou tito lidé povinni mne vpustit do bytu? Budu případně evakuována s nimi? A když nebudu mít evakuační zavazadlo, dostanu alespoň základní věci od někoho? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Jak správně říkáte, měla byste se (pokud nejde zjevně o povodeň) schovat do nejbližší zděné budovy, nejlépe do vyššího patra. Povinnost vpustit Vás do bytu není nikde stanovena, nicméně by v takovém případě mohla zafungovat lidská solidarita. Pokud jde o evakuaci, je s tímto počítáno a byla byste evakuována spolu s ostatními. Zároveň v takových případech jsou vytvořeny podmínky pro nouzové přežití. HZS a většina měst pro tyto případy vytváří zásoby oděvů a základních potřeb.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadalo televizní vysílání při nějaké krizové situaci. Například při jaderném ohrožení. Má Česká republika něco podobného jako například emergency broadcast system v USA? Děkuji
Dobrý den. Systém, o němž mluvíte, v ČR neexistuje. Nicméně i tak je zajištěno rychlé odvysílání informace na základě smluv. Celoplošně prostřednictvím ČT a ČRo na žádost Operačního a informačního střediska GŘ HZS a obdobně i v jednotlivých krajích, které mají dohody s lokálními médii na výzvu Krajského operačního a informačního střediska.

Bydlím v jedné menší vísce a před několika roky tu došlo k velkému požáru. Proč starosta nezapnul sirény, aby nás varoval? Nezáleží mu na lidech.
Dobrý den, požár sám o sobě není důvodem k spuštění sirén, pokud při něm nedochází k ohrožení osob. Obecně je to problém v situaci, kdy obec nemá rozhlas pro upřesnění situace a spuštění sirén by vyvolalo zbytečnou paniku.
V podobných případech je nejlepší obyvatele informovat prostřednictvím rozhlasu, SMS nebo webu obce o nastalé situaci a zamezit tak šíření fám.

Dobrý den zajímalo by nás, kdo ovládá „tlačítko “ ke spouštění sirén? Radnice? Hasiči? Kraj? Moc díky Martina
Dobrý den, sirény je sice možné spouštět lokálně tlačítkem, ale obvykle se spouštějí pomocí PC programu z vyrozumívacích center – operační středisko generálního ředitelství HZS, krajská operační střediska HZS, operační střediska územních odborů a z dispečinků jaderných elektráren. Do systému jsou zapojeny také místní informační systémy, v nichž mohou signál spustit také obce. Například pardubický systém DOMINO lze ovládat i z pracoviště krizového řízení města, městské policie a úřadů místních částí.

Dobrý den, dnes je středa, před polednem kdosi cosi poměrně dost dlouho hlásil do éteru. Jak se má člověk zachovat, když se zvuk nese éterem, rozumět ale není ani slovo? Bylo to jak z Hitchcocka. Mluvím o Praze. Je to na tu poslední cigaretu v parku na lavičce a pozorovat odkud cosi přiletí?
Dobrý den, jednalo se o verbální upozornění na pravidelnou zkoušku sirén. Není důležité, že mluvenému slovu není rozumět, důležitý je signál, který siréna odvysílá – pokud kolísá, znamená to varování před nebezpečím. Další postup se dozvíte i na tomto webu.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak podle zvuku sirény poznám, že jde o povodeň. A ještě co mám dělat v případě, že mi kvůli povodni nechtějí pojistit barák.
Dobrý den, pro všechna nebezpečí platí stejný varovný signál – kolísavý tón po dobu 140 sekund. Pokud jde o mluvící sirény nebo rozhlas, tak následně zazní upřesnění nebezpečí. Pojištění v záplavových oblastech je obecně problém. Odkáži Vás na tento článek, kde je vysvětleno, jak pojišťovny postupují.

Dobrý den, opravdu je nutné testovat sirény každý měsíc? K čemu je to dobré? To u každé sirény stojí někdo a zapisuje, jestli siréna funguje? Podle mého jde o zbytečnou buzeraci a vyhazování peněz.
Dobrý den, funkčnost sirén kontrolují jednotlivé obce, které pak předávají informaci HZS. Bohužel je stále ještě většina sirén rotačních, takže jiná možnost jejich kontroly skutečně není.

Nenalezli jste odpověď na vaši otázku? Zeptejte se nás prostřednictvím formuláře nebo zavolejte na 603 981 272.

Dotaz
Email